Příspěvek pátý
Níže popsané řádky jsou možná vůči našim ratolestem drsné, ale jelikož doma také jednoho puberťáka vlastním, musím uznat, že je v nich hodně pravdy. Dále se musím přiznat, že jsem se za slyšitelného nesouhlasu mé dcery také dobře bavila. Možná i vy v této studii najdete určité podobnosti.
Co byste měli vědět, než si pořídíte puberťáka
Puberťák neboli adolescent, jak o sobě rádi prohlašují, je domácí zvíře, které je velmi náročné na chov. Rozhodnete-li se chovat doma puberťáka, budete mu muset vyhradit dostatečný prostor. Rozpínavost těchto živočichů, pokud jde o teritorium, totiž spolu s věkem stoupá. Rodič-chovatel by měl předem zvážit všechna rizika, která s pořízením těchto exemplářů podstupuje a přehodnotit své schopnosti jako je trpělivost, odolnost a vytrvalost, než se do výchovy vůbec pustí.
Stravování
Puberťák je většinou všežravec, ale někteří občas přecházejí do fáze monožravce. Dle vědeckých výzkumů stráví tito jedinci jakoukoli potravu, která se momentálně nachází v dosahu. Spásání potravy probíhá celodenně, prakticky nepřerušovaně. Ve fázi monožravé se však může stát, že se jedinec dlouhodobě živí pouze jedním druhem potravy, například tradičními brambůrky nebo hamburgery. Pak veškeré snahy ze strany rodiče-chovatele o obohacování jídelníčku zdravou výživou přicházejí nazmar a je potřeba se s touto skutečností smířit. Většina puberťáků má po celou dobu vývinu obzvláště vysokou spotřebu prémiové stravy, a proto je nutné, aby podobné jedince chovali pouze rodiče, kteří si to mohou finančně dovolit, případně mají možnost úvěru či půjčky.
Celková péče
Puberťák je zvíře náchylné k depresím. Léčba a předcházení depresím spočívá v kupování značkových oblečků a obuvi, počítačových her, aby se váš jedinec nenudil. Komunikace s puberťákem je závislá na úrovni dosažené při výchově a výcviku. Rodič-chovatel se musí naučit řeč těla, aby byl schopen z trhavých pohybů hlavou, případně ramen, vyčíst nesouhlasnou reakci. Pozitivní reakce nedává puberťák v žádném případě najevo. Z našich zkušeností ovšem víme, že po cca 200 trhnutí ramenním kloubem již většina rodičů ví, na čem je.
Denní režim
Puberťáka je nutno od začátku motivovat k akci a nekompromisně nesmíme polevovat v příkazech. Od přírody je to tvor líný, který je schopen veškerou svou energii vynaložit na správné oddechování při spánku, respektive na změnu polohy na gauči při sledování televize. Výchova jedince sestává z jednoduchých příkazů, jako jsou: Jdi do školy, vyčisti si zuby, učeš se, umyj se. Pro pokročilé následují další úkoly: Umyj nádobí, vynes koš, kup chleba, vyvenči psa, dělej si úkoly hned. Někteří puberťáci reagují na pokyny příznivě a po pár perných týdnech jsou schopni reagovat zhruba na čtyři příkazy z dvaceti. Ostatní jedinci výchově odolávají a osvojí si příkaz pouze jeden. Tím je většinou povel: jdi se najíst, v menší míře: jdi spát.
Komerční využití a návratnost investic
Puberťák je zvíře pořízené výhradně na ozdobu a nelze očekávat, že z něj vydolujete jakoukoli činnost generující přínos pro rodinu. Návratnost investic je dlouhodobá, někdy trvá i deset let, než zjistíte, zda vychovaný jedinec bude schopen samostatného života. Někteří jedinci zůstávají u svých rodičů-chovatelů do pozdního věku a znamenají pro ně nemalé náklady. Proto by si každý rodič měl řádně rozmyslet, než se do pořízení a výchovy puberťáka vůbec pustí. V případě, že si není jist, měl by si raději pořídit jiné domácí zvíře. Před puberťáky jsou varováni zejména kardiaci a další osoby, které špatně odolávají stresu. Na druhou stranu je nutno říci, že žádné jiné zvířátko vám nepřilne tolik k srdci. V tom jsou puberťáci naprosto nenahraditelní. I když lásku puberťák projevuje podivně, má vás velmi rád.
Konec
Dojmy mé třináctileté dcery jsou z tohoto článku prudce negativní a pohoršené. Nezachránila to ani poslední věta. Na její obhajobu musím říct, že v jejím případě výjimka potvrzuje pravidlo. Jen tiše doufám, že si budeme takhle rozumět pořád. Zbývá už jen dodat, snad jsem své dospívající čtenáře příliš nepopudila a vás ostatní aspoň trochu pobavila. Děkuji za přízeň a zase za týden. Vaše Margot.
Komentáře
Přehled komentářů
poznala jsem totiž v tomhle článku sebe i ségru :-D Já už jsem naštěstí (aspoň doufám) v té návratné fázi, protože při vzpomínkách na některé části puberty mi naskakuje husí kůže :-)
Re: Zase jsi mě rozesmála,
(Margot, 1. 11. 2012 0:18)Ivet, děkuji ti za komentáře, opravdu mi udělaly radost.
Zase jsi mě rozesmála,
(Ivet, 31. 10. 2012 12:38)