Příspěvek třetí
Dnes vkládám příběh, nad kterým jsem si s úsměvem zavzpomínala. Doufám, že pobaví i vás, které máte toto ‚nádherné‘ období před sebou, i vás, které jste podobné slasti již prožily. Přeji příjemné počtení.
Strasti a slasti mateřství
1. měsíc
Stojím v lékárně ve frontě a chce se mi omdlít. Je tam vedro a vydýchaný vzduch. Navíc, paní přede mnou má prostě nesnesitelný parfém, ale pořád je to lepší než pán před ní, který smrdí zřejmě od přírody a je mi tak nějak fyzicky odporný. Fuj, teď jsem si všimla lupů v jeho vlasech. Asi se pozvracím.
„Co si přejete,“ zazní mým směrem.
Konečně!
„Těhotenský test,“ odpovím na otázku lékárnice.
Mám mžitky před očima a venku si musím chvilku sednout na parapet výlohy, abych se neskácela. Jsem si jistá svou věcí a dvě čárky na počuraném papírku mi to pak doma jen potvrdí. Asi brzo omdlím, třeští mi hlava, ale jsem šťastná.
2. měsíc
Je sedm hodin ráno, já stojím v kuchyni před ledničkou a vedu vnitřní boj. Když ledničku neotevřu a nevytáhnu si z ní něco na snídani, brzy se pozvracím. Pokud ji otevřu a ucítím to, co člověk cítí, když ledničku otevře, pozvracím se taky. Pro jistotu udělám opatření. Jdu si napustit do sklenice ledovou vodu, napiju se, opláchnu si čelo, otevřu dokořán okno, zadržím dech a risknu to. Rychle otvírám lednici a bleskově vytahuju máslo a mléko. Vhrknou mi slzy do očí a ženu to k oknu rozdýchat. Hurá, ustála jsem to, aspoň na dopoledne mám vyhráno. Snídám bílý rohlík s máslem a bílou kávu - to jediné, co dopoledne snesu k jídlu.
Posilněná snídaní jdu odvážně uklidit věci zpět do lednice a zrak mi padne na dva buřty v igelitovém pytlíku, co si koupil manžel na večer na opékání. Ty už jsem neustála. Nesnáším zvracení, takže zvracím s křečovitě zavřenýma očima, abych to neviděla, pak poslepu tápu po toaletním papíru a po splachovadlu. Opouštím záchod, pustím si na hlavu studenou vodu a jdu to na dvůr rozdýchat. První, co uvidím po otevření dveří na dvůr, je hromádka od našeho štěňátka. Poslepu zvedám prkýnko.
Jsem vyložená z kuchyňského okna, zhluboka dýchám a přemýšlím, že bych měla něco sníst. Jediné, na co jsem schopná pomyslet bez odporu, je rohlík s máslem a bílá káva. Stojím před ledničkou…
Mám pocit, že se neudržím na nohou. Ležím v posteli, hlavu jsem si osprchovala studenou vodou, mám okno dokořán a zhluboka dýchám. Asi bych měla něco sníst...
Věčný koloběh.
Přichází domů manžel s oblíbenou žertovnou otázkou na rtech: „Cos tady celý den dělala?“
Bez jakýchkoli skrupulí pronáším neomaleně: „Blila!“
Manžel se hurónsky směje, považujíc to za dobrý vtip, otvírá dokořán ledničku a volá na mě: „Co máme k jídlu, maminko?“
3. měsíc
Miminku na ultrazvuku bije srdíčko a vše je v pořádku. Já dostávám konečně těhotenskou průkazku a přemýšlím, jak se vyrovnám s pokynem sestry, abych přišla příště nalačno. Smlouvám s ní aspoň o kapku kafe nebo čaje a vyhrožuju pozvracením sesterny. Směje se a povoluje mi trochu vody. Přicházím domů a rozrážím dokořán všechna okna - nesnáším vůni našeho domu.
„Nepřipadá ti, že nám to tady strašně smrdí?“ vyzvídám na každém, kdo k nám přijde.
Smrdí mi sprchový šampon, tělové mléko, je mi odporný olej na opalování, hnusí se mi jídlo, je mi odporný dokonce i rohlík s máslem a bílá káva. Jediné, co mi voní a na co mám chuť prakticky pořád, je pivo.
Opuchly mi nohy a na obličeji a bradě se mi objevil, mimo úchvatné pupínky, lišej záhadného druhu.
Večer k nám přišlo pár známých na grilovačku. Cpou se masem a mají odporně mastné brady a prsty. Maso odporně smrdí. Manžel odlamuje nožičky špekáčku a dává je synovi, který mlaská a omastek mu teče po bradě. Odbíhám na své oblíbené místo a spěšně zvedám prkýnko. Když se vrátím, úplně bílá, syn si mi sedne na klín, obejme mě mastnýma ručičkama a zeptá se mě: „Co je ti maminko?“
4. měsíc
Všechny kolem nesnáším. Nesnáším naše štěně, leze mi na nervy manžel, příbuzní, mamka. Syn má tisíc otázek ve chvíli, kdy se mi nechce ani trochu mluvit. Manžela zajímá jen, co je k jídlu a jestli jsem vyřídila všechno, co jsem měla. Ještě ke všemu si ráno ohřál buřta k snídani a ten kastrůlek s mastnou smradlavou vodou nechal na sporáku. Dvakrát se pozvracím a nedokážu kvůli tomu sejít z ložnice v patře dolů do kuchyně. Sobec jeden hnusná. Vůbec ho nezajímají moje starosti, mamku zase zajímají až moc.
‚Hlavně, ať se mi dneska nikdo nedostane do rány,‘ pomyslím si navztekaně. Mám chuť všechno rozkopat.
Syn mi opakovaně dává najevo, že on spát rozhodně nepůjde. Začínám asertivně vysvětlovat, že rozhodně půjde, ale nějak se to zvrtne a ječím na celé kolo, že už toho mám dost, že mi tady nikdo odmlouvat nebude a že vůbec. Vztekle kopu do balónu na cvičení a odcházím trucovat do ložnice, kde se vzteky rozbrečím. Slyším, jak manžel potichu vysvětluje:
„Maminka je trošičku nervózní, nesmíš jí moc zlobit.“
„Tak dobže,“ odpovídá syn, a já pro změnu pláču dojetím.
5. měsíc
Dojetí z konce čtvrtého měsíce mi zůstalo - mimochodem stejně jako pupínky a lišej v obličeji. Nemůžu se dívat na televizní noviny, protože téměř u každé zprávy pláču. Pláču i u reklam a nemůžu jít ani na žádnou kulturní akci, protože mě k pláči dojímá krásná hudba. Potají utírám i slzy v divadle pro děti, kam jsem dorazila se synem na doják ‚Perníková chaloupka‘. Večer pláču, protože babička s dědečkem chtějí vzít syna do ZOO a povezou ho tam autem. Jsem přesvědčená, že se vybourají. Mám z toho panickou hrůzu a pláču dlouho do noci. Manžel konstatuje, že mu mé vzteklé období bylo přece jen o trochu sympatičtější a vypíná televizi, protože právě probíhá nějaká riziková reklama, už ani nevím na co, ale zřejmě na polévky od Vitany.
Zvracím už jen jednou týdně, ale musím nosit vysoce elegantní gumové punčochy kvůli křečovým žílám. Jednou jsem se hysterický rozeřvala, protože jsem si vsugerovala, že mám nějakou zákeřnou nemoc krve, když mi na nohách vyskákaly červeno-fialové tečky, které si moc dobře pamatuju od taťky, než zemřel. Asi půl hodiny se zmítám v hrozných představách, jak jsou moje děti sirotci, případně, jak jim jejich otec dovalil macechu, nějakou pětadvacítku s pevnejma prsama, kterou ve finále budou mít rádi, a nikdo si na mě ani nevzpomene. Pak mi dojde, že je to obvyklá vyrážka po holení nohou, pořádně se vysmrkám a jdu spát.
6. měsíc
Přestala jsem zvracet, ale mám nesnesitelné bolesti v žebrech. Ukázalo se, že mám jakési mezižeberní srůsty, které se mi pomalu trhají. Dělají se mi podlitiny a já mám bolesti ve všech polohách kromě lehu na zádech, kdy je to jakž takž snesitelné. Kromě toho si z pátého měsíce s sebou stále nesu lišej na bradě, gumové punčochy a pětadvacítku s pevnejma prsama. Žárlím na všechno, co je ženského rodu.
Prohlížím se v zrcadle a vidím jakousi rozplizlou ropuchoidní maminu se zplihlýma vlasama, opuchlým obličejem, pletencema žil na nohách a obrovským břichem. A pak vidím všechny ostatní sexy ženy a dívky - sportující, vysmáté, vyzývavé a netěhotné. Manžel při pohledu na mé svlečené tělo vypadá jako já v prvních měsících těhotenství při pohledu na buřta.
Ze všech stran se naznačuje, že nejsem žena ale matka. V knížkách se o mých pohlavních orgánech mluví jako o rodidlech (slovo, které je mi tak odporné, že je mi nevolno i teď) a prsa se začínají stávat továrnou na mlíko. Vyjdu schody do prvního patra a funím jak lokomotiva. Nenajdu na svém těle místo, které by nebylo aspoň trochu oteklé - na rodidla si pravda přes břicho nevidím, tak nevím...
Manžel vymetá podnikové večírky a zjevně se výborně baví s pevnoprsařkama. Asi ho brzo nakopnu nožkou zpevněnou v gumové punčošce.
7. měsíc
Sláva, dotrhly se srůsty, ze dne na den je klid. Začala jsem ale pro změnu znovu zvracet. Ne tak často, ale zato trochu brutálněji, málokdy to totiž vůbec stihnu doběhnout na záchod. Taky k nám přišel Mikuláš s čertem. Čert zahudroval a zachrastil řetězy, a já se rozplakala. Čert trochu znejistěl, tuto reakci asi čekal spíš od dítěte než od maminky. Manžel po jejich odchodu vážně pokyvoval hlavou a s uspokojením konstatoval, že mi konečně došlo, že jsem celý rok zlobila a začala se po právu bát. Pak mě se synem společně uklidňovali, že čert jen tak hudruje, ale že by mě ve skutečnosti nechtěl. Těžko už mi někdo někdy uvěří, že mě k pláči dojal strach spatřený v synových očích.
Novinkou pro tento měsíc je absolutní neovládání svěračů. Zakašlu, kýchnu, zasměju se a můžu se jít převléknout. Lehkou ostudu jsem udělala na oslavě Silvestra, kdy jsem se doslova smíchy počurala, naštěstí tam byli jen naši nejbližší známí. Navíc mě trápí střevní problémy, což je společně s předchozím problémem dost vražedná kombinace.
Nejlepší je pro mě vůbec nevycházet z domu, v době předvánočních nákupů dost problematický úkol.
8. měsíc
Odhazuji gumové punčochy, protože už je prostě nesnesu. Mám pocit, že červenými proužky uprostřed stehen, které mi tam zůstaly vytlačené po okrajích punčoch, budu ocejchovaná asi už nadosmrti. Taky přemýšlím, jestli vůbec kdy ještě svoje nohy budu moct někomu ukázat. Zmizel mi lišej z brady a nahradily ho ‚slušivé‘ rudé fleky. V kabelce musím pořád nosit Rennie, protože mě má žáha asi brzo sežehne.
Praskly na mně moje těhotenské rifle. Mám sice ještě jedny, ale ty mi zase hrozně kloužou po břiše dolů a následně spadnou úplně. Musím na nich teda nosit kšandy, což sice slouží k výbornému pobavení mé drahé polovičky, ale já z toho zrovna dvakrát nadšená nejsem. Mohla bych nosit sukně a šaty, to bych ale musela dopnout kozačky, což je při současném stavu mých lýtek absolutně nereálné. Praskly mi zipy u obou zimních bund a ulomila se mi čtyřka vpravo nahoře. Takový lehce destrukční měsíc.
9. měsíc
Na poslední chvíli jsem si s vypětím všech sil sundala všechny mé (dva) prstýnky, protože hrozilo, že by mi je pak museli odříznout i s prsty. Ulomila se mi pětka vpravo nahoře. Kromě jiných zábavných akrobatických prvků při zavazování bot, depilaci atd... provozuji těhotenskou jógu při nesčetných pokusech ostříhat si nehty na nohou. Konkrétně tedy na pravé noze, na levé to jde celkem v pohodě. S pravou jsem měla dlouho problémy, pak jsem ale našla výborný způsob - nutné asi půlhodinové rozcvičení zadních a vnitřních stehenních svalů, šikmých zádových a krční páteře. V široko rozkročném sedu na zemi přitáhnete tělo k pravé noze šikmo, aby břicho splývalo volně mezi rozkročené nohy a netlačilo se. Zkroutíte hlavu způsobem, aby bylo vidět na prsty u nohou. Při dobrém rozcvičení je možno v této poloze ostříhat všechny prsty najednou, druhou variantou je pomalu kmitat a při každém kmitu pak ošetřit jeden prst. Třetí variantou je návštěva pedikérky.
Konečně porod.
Břicho je pryč a v mém náručí leží stvoření, do kterého jsem se nekonečně a na první pohled zamilovala. Které celých těch devět měsíců prožilo se mnou, na nic si nestěžovalo a snášelo všechny mé nálady, propady, poklesky a nepříliš vzorné chování. Bezpečně poznávám ty patičky, které usilovně a bez přestání kopaly do mého břicha a žeber, s láskou líbám ty malé ručičky, jež se díky nečekanému prostoru chvějí. Přikládám děťátko k prsům a rty mi zvlní blažený úsměv.
Netrvá to ani tak dlouho a já začínám mít při pohledu na maminky těhulky neodbytný pocit krásné nostalgie. To bylo přece tak nádherné období, no řekněte ...
Konec
No řekněte, není to krásné? Tak opět za týden. Margot