Jdi na obsah Jdi na menu
 


Beran 21.3. - 20.4.

6. 1. 2013

 

JAK POZNÁME BERANA9c1e10a4cd_18889325_o2.jpg

 

Potkali jste nedávno neobvykle přátelského člověka s energickým chováním, pevným stiskem ruky a bezprostředním úsměvem? Připravte se na zájem, i když vám to třeba nebude vonět. Právě vás zřejmě adoptoval Beran. Zvlášť pokud vám dělalo trochu potíže se prosadit při konverzaci.

Je oddaný nějakému ideálu a zaníceně hájí pronásledované a utlačované? To sedí. Ať muž či žena, tito lidé okamžitě bojují proti bezpráví a nemají zábrany vyslovit svůj názor. Beran se bude hádat se stejnou vervou s dopravním strážníkem jako s ozbrojeným gangsterem, pokud ho kterýkoliv z nich popudí. Později toho může litovat, ale v zápalu boje hází opatrnost za hlavu. Lidé pod vlivem planety Mars jdou rovnou k věci bez zakolísání či nerozhodnosti.

Beran je první znamení zvěrokruhu. Představuje zrození, zatímco Ryby představují smrt a vědomí duše. Beran vnímá pouze sám sebe. Je to dítě zvěrokruhu - novorozenec, zcela zaujatý svými prstíčky. Vlastní potřeby mají přednost. Dítě nezajímá, jestli jeho rodiče nebo sousedé spí. Když má hlad nebo potřebuje přebalit, nespokojeně vříská. Chce svou láhev a čistou plenku hned teď a radši byste sebou měli hodit. Když se Beran chce podělit o nějakou myšlenku, zavolá vám ve čtyři ráno bez nejmenších výčitek. Proč byste neměli být vzhůru, abyste ho vyslechli? On je vzhůru. Na tom jediném záleží. Chce něco a taky to dostane. Stejně jako dítě se Beran zajímá o svět jenom ve vztahu k sobě samému. Ale kdo by považoval malé dítě za skutečně sobecké? Je přece tak ochotné rozdávat úsměvy a přízeň těm, kdo uspokojí jeho požadavky. Je těžké odolat dítěti, protože si naprosto neuvědomuje, že by někomu mohlo působit nesnáze. Tak je to i s Beranem. Je obestřený nevinností, která zmírňuje jeho agresivitu, jako nevinnost novorozeněte změkčuje jeho sobectví.

Tato odzbrojující naivita je také důvodem, proč jsou lidé narození v tomto znamení tak nebojácní. Dítě se nebojí ničeho a nikoho, dokud se nespálí. A i potom, když zapomene na bolest, to důvěřivě zkusí znovu. V Beranovi nenajdete ani stopu prohnanosti a takový zůstane celý život, vždy věří celým svým srdcem, pořád padá a zase vstává, aby to zkusil znovu. Objeví-li se u něj přece jenom pochybnosti, zmizí v okamžiku, kdy potká hodného člověka, stejně jako dítě zapomene na bolest špendlíku, který si zarazilo do nohy ve chvíli, kdy mu ji někdo ošetří.

Beran dovede spřádat fantastické sny, ale neumí lhát. Je takový, jakého ho vidíte. Není v něm nic skrytého ani komplikovaného. Je stejně zranitelný jako dítě a stejně tak bezmocný. Když ho silnější a vyspělejší jedinci k něčemu nutí nebo mu něco vezmou, reaguje jediným způsobem, který zná - křičí a způsobí takový poprask, že to lidé vzdají, jen aby od něj měli pokoj. Nepotřebuje složitou strategii. Síla plic a do sebe zahleděné odhodlání mu zcela stačí, aby prosadil svou. Možná že bezmocný není to pravé slovo. Zranitelný, to ano, ale bezmocný ne.

Rozeznat fyzickou podobu Berana je hračka. Tito lidé mají rozhodné rysy, obvykle ostré, zřídkakdy jemné či nevýrazné. Nápadné obočí se často spojuje na kořeni nosu do znamení Berana, snad jako varovný signál těm, kdo by se zabývali bláhovou myšlenkou Berana zastavit či porazit nebo si myslí, že tyto symbolické rohy jsou jen na ozdobu. Možná si všimnete mateřského znaménka nebo jizvy na čele nebo obličeji, zrzavého nádechu vlasů na slunci a prokrvenější pokožky, než je obvyklé. Také možná pocítíte neviditelné jiskry vystřelující do všech stran. Pohyby jsou obyčejně rychlé a zdatné, v souladu s duševními procesy. Jak muži, tak ženy mají obvykle široká ramena a kráčejí s tělem lehce nachýleným kupředu a vždycky spěchají (často proto, aby mohli rozbořit cihlovou zeď, i když si přitom mohou pošramotit rohy). Nejsou zrovna graciézní, kromě elegantního způsobu řešení krizí (což zaručeně překvapí lidi, kteří Berany podceňují). Kostru mají silnou a dobře stavěnou a jen málokteří se hrbí. Jejich postoj odráží sebedůvěru a silné ego. Spatříte-li Berana s pokleslými rameny, je to patrně ovčí typ, jehož ješitnosti byla v mládí zasazena těžká rána. Jsou-li rány hodně hluboké, asi mu chvíli potrvá, než se zotaví, ale jednoho dne se napřímí. Na to se můžete spolehnout. Tyto lidi nic nesrazí natrvalo, ze všeho nejméně nezdar.

Člověk ovládaný Marsem se vám bude dívat přímo do očí s neskrývanou upřímností a poněkud dojemnou důvěrou. Jste přece jeho přáteli, ne? Máte ho rádi, že? Ne? Potom začnou téct slzy, ale uvnitř. Nikdy to neukáže, je-li to v jeho moci. Jestli ho uvidíte otevřeně plakat, můžete si být jisti, že ho něco zranilo až do hloubi duše. Beran by raději zemřel, než aby projevil slabost - a někteří z nich doslova riskují to prvé, aby se vyhnuli tomu druhému.

Zřídka nervózně těká pohledem po místnosti. Pokud to udělá, nemá zájem se s vámi dál bavit. Jeho pozornost zaujalo něco jiného a pro tuto chvíli jste zapomenuti. I to, co říkáte. Nenechte se urazit. Vzpomeňte si na dítě a jeho prstíčky. Nepochybně půjde za zvolenou kariérou nebo se bude zabývat profesí, kterou si vybral. Pokud ne, můžete ho snadno rozeznat podle nespokojenosti, že byl donucen se podřídit druhým, kterou dává jasně najevo. Najdete u něj liberální postoj, přemíru štědrosti ve vztahu k času i materiálním věcem a výraznou touhu vždy mašírovat vpředu - s hlasitými činely. Nehledejte však jemnost, takt či pokoru. Když se tyto vlastnosti rozdávaly, typický Beran při tom nebyl. Také se mu trochu nedostává trpělivosti. V kavárně nebude váhat pokárat servírku za okoralý sendvič, ale bude-li obsluha dobrá, nechá jí zbytečně velké spropitné.

Beran je, mírně řečeno, velmi přímý. Klam a nevyzpytatelnost jsou jeho povaze úplně cizí. Jeho typickými vlastnostmi jsou upřímnost a osvěžující poctivost. Přesto však neposkytuje tu pravou záruku pro půjčku. Někteří jedinci postrádají stabilitu a projevují nedostatek odpovědnosti charakteristický pro děti. Dokonce i ti, kteří vyzráli, mohou zapomenout na dluhy ve vzrušení z nových, okamžitých úkolů a dobrodružství, které vždy zcela pohltí jejich pozornost. Nakonec zaplatí dluhy ochotně a s dobrou náladou, ale než je dostihnete, můžete se dost zadýchat. I když je Beran povahou buřič, který se probíjí životem odvážně, iniciativně a podnikavě, jeho statečnost kalí jedna zvláštnost. Neváhá sice čelit hrůznému sněžnému muži či Frankensteinovi beze stopy strachu, ale nesnese fyzickou bolest. Nikdy není morálním zbabělcem, ale když ho něco bolí, dokáže být pěkná padavka.

Zubař rozhodně nepatří k jeho oblíbencům. Každý Beran se v jistém období života vyžívá ve ztřeštěném jednání, které mu způsobí zranění v obličeji nebo na hlavě. Řezné rány a spáleniny jsou také běžné, stejně jako silné bolesti hlavy nebo dokonce migrény, které mohou mít původ v infekci ledvin. Moudrý Beran by se měl obrnit a pravidelně navštěvovat zubaře, chránit si zrak, dbát na životosprávu, pečlivě léčit rýmy a vyhýbat se alkoholu (nejenže škodí ledvinám, ale v kombinaci s Martovou vznětlivostí může být značně výbušný). Vyrážky, bolestivá kolena a žaludeční potíže rovněž trápí osoby narozené koncern března nebo v dubnu. Beran je silný a odolný, pokud svou konstituci nezneužívá, což obvykle činí tím, že ji ignoruje. Když ho uvidíte zaraženého v posteli, víte, že je doopravdy nemocný. I tak však asi budete potřebovat pouta, abyste ho udrželi vleže. Dokáže přežít horečky, které by průměrného člověka zabily, z nichž mnohé si přivodí tvrdohlavou snahou nevzdávat se ani za nepříznivých okolností a spolčovat se se špatnými lidmi ve špatnou dobu. Skutečnou příčinou zdravotních problémů je zlobná netrpělivost a frustrace z těchto zkušeností. Nemocným ho činí reakce na odklady, zatímco cílené cvičení trpělivosti a rozvážnost drží doktora z domu. Ne že by si tuto radu bral k srdci. Nepustí doktora do domu celá léta tak či onak, dokud buď nepadne vyčerpáním nebo nedosáhne věku, kdy dostane větší rozum. U Berana nehrozí vážné nebezpečí, že by propadl drogám. Normálně si nevezme ani prášek na spaní. Radši zůstane vzhůru. (Má strach, že by mohl o něco přijít.)

Díky svému nezdolnému optimismu (spolu s dalšími ohňovými znameními Lvem a Střelcem) zřídka podlehne chronické, dlouhotrvající nemoci, kterou - jak astrologie učí od pradávna a lékařská věda si to právě nyní začíná uvědomovat způsobuje nebo umocňuje melancholie a pesimismus. Znamení ohně mají spíš sklon k vysokým horečkám, náhle vypuknutým infekcím, mozkovým mrtvicím, vysokému krevnímu tlaku a vůbec k akutním nemocem. Přes svou impulzivnost je Beran málokdy stísněný a zádumčivý. Dopadne-li na Beranovu půdu sémě deprese, rychle odumírá. Ovšem přesvědčení, na které je tak pyšný, totiž že nikdo jiný není tak schopný jako on, může vést k četným katastrofám. Žene se za svými nápady a plány s takovým spěchem a sebejistotou, že si zřídka uvědomí, že to přehání, a skončí se žaludečními vředy či nervovým zhroucením. Z lenosti ho rozhodně nemůže nikdo nikdy obvinit.

Bezelstná povaha těmto lidem brání v obratných strategických tricích. Jeden Beran, známý svým nakažlivým elánem, získal dobrodince, který měl financovat jeho originální nápady. Těsně před uzavřením obchodu, který pro tohoto Berana znamenal uskutečnění jeho největších snů, dobrodinec logicky navrhl, aby na celou operaci dohlédl známý odborník. Beran byl přesvědčen, že nikdo ji nedokáže řídit tak dobře jako on, a bál se, že by musel od někoho přijímat příkazy. Takže s odpovědí neváhal. Povzneseně máchl doutníkem a bez okolků se zeptal: „Jak chcete slyšet ne, rychle, nebo pomalu?“ Dobrodinec rychle se svou podporou vycouval a chudák Beran se z toho vzpamatovával několik měsíců. Pokaždé, když někomu zavolal, ti, kdo dříve stoprocentně stáli za ním, byli ze záhadných důvodů zrovna na obědě nebo na cestě v Evropě.

Trocha taktní diplomacie mohla jeho sen zachránit před fiaskem, ovšem průměrnému Beranovi trvá mnoho let, než se diplomacii naučí. Lidé, kteří dosáhli úspěchu tvrdou, trpělivou prací, oprávněně příliš nemilují agresivního Berana, který si myslí, že zná o mnoho víc s mnohem menšími zkušenostmi. Skromnosti a pokoře se naučí až po mnoha skličujících prohrách. Ale jakmile se poučí, dokáže vytěžit maximum pomocí gejzíru tvůrčích nápadů a intuitivně správného postupu. Dosáhne vedoucího postavení pouze tím, že respektuje ty, kdo jsou nad ním. Ale když se nakonec dostaví úspěch, obvykle je obrovský a působivý. Zajímavé je, že Berani obvykle hromadí bohatství spíš pro jiné než pro sebe. Mnozí platí po celý život nájem a málokdy mají vlastní dům. Očividně je netrápí, že se jich peníze zpravidla nedrží. Zřejmě proto, že to, co hledají, nemusí nutně být v bance.

Přestože se Beran sebevědomě prosazuje, aniž by se příliš staral o pocity druhých, a jeho postoj, zejména v mládí, je já první, dokáže být nejdobrosrdečnějším a nejštědřejším ze všech znamení. Není krutý. Jenom upřímně věří, že všechno umí udělat líp než kdokoliv jiný, a psychicky není s to stát opodál, když ostatní tápou nebo se jim nedaří. Dejte mu na výběr peníze, nebo slávu, a vždycky si vybere slávu. Má sice rád peníze jako každý jiný, ale ocenění a sláva jsou mu přece jen milejší. Také s oblibou činí okamžitá rozhodnutí bez souhlasu nadřízených. Jeho řeč může být satirická a plná invektiv. Beranův hněv vzplane rychlostí blesku, ale obvykle zmizí dřív, než si oběť uvědomí, co se děje, a jemu se opět vrátí úsměv šťastného dítěte.

Tito lidé jsou často obviňováni, že jsou velmi prchliví. To jsou, ale také absolutně nedokážou zůstat rozzlobení a na své stížnosti rychle zapomínají. Jsou překvapení a uražení, že si stále pamatujete ty nepěkné věci, které vám řekli, ale které nemysleli vážně. Mají-li příležitost, omluví se i nejhoršímu nepříteli, navzdory předchozím temným hrozbám vyřknutým v emoci. I když si koledují o odmítnutí, ve skutečnosti hledají pochopení. Zřídka se zlobí na konkrétní osoby. Může se na vás sice snést sprška zlosti, ale ve skutečnosti je tento výpad určen nepřijatelné myšlence nebo situaci.

Beran je schopen drobné, neškodné lži za předpokladu, že ho vynese do popředí nebo zachrání některý z jeho ideálů, ale většinou nemá pro lži moc použití, což je štěstí, poněvadž je pokaždé usvědčen. Otevřenost je rychlejší, a protože se vždy chce rychle dostat k jádru problému, dává přednost pravdě. Na drby nemá čas. To se týká druhých a Beran je příliš zaujat sám sebou, než aby plýtval energií spekulováním o chování, motivech či tajnostech jiných lidí. Kromě toho jsou pro něj lidé buď černí nebo bílí. Šedivé tóny ho nezajímají. Nepovažujte to však za předsudky. Při nepříznivých planetárních vlivech v horoskopu se Beranovo impulzivní podceňování faktů může projevit ve formě krutosti nebo předsudků, ale to je velmi vzácné. Typický Beran večeří s žebráky i králi se stejnou nenuceností a ryzí náklonností. Obviní-li ho někdo z předsudků, je to díky jeho sklonu dělit lidi na dvě skupiny - přátele a nepřátele - a od vás očekává totéž.

Navzdory šokující přímosti může být tento člověk ztělesněním společenského šarmu. Dokáže celé hodiny vzrušeně konverzovat o věcech, které mu absolutně nic neříkají, a tak svou průbojnost a iniciativu zakrýt společenským pozlátkem. Trpělivost s detaily není jeho silnou stránkou. Nudné statistiky raději přenechá jiným. To je rozumné, protože ti s nimi naloží mnohem efektivněji. Beran nesnáší marnit čas pátráním po faktech, protože včerejší lekce ho nezajímají a zítřek je ještě daleko. Jeho přirozeným prostředím je dnešek. Tato hodina a tato minuta. Je naprosto ponořen do momentálního dění.

Jako realista, ale i odhodlaný idealista, se často brání citovým projevům. Nikdo se nechová tak neoblomně a energicky, a přesto je jen málo lidí schopno takové sentimentality, melancholické nevinnosti a víry v zázraky. Tito lidé nedokážou přijmout porážku. Ani ji nepoznají, i když ji mají přímo před nosem. Jsou nevyléčitelní optimisté ve víře v konečný výsledek, ať se jedná o lásku, nebo baseballový zápas. Nejraději bojují hlavou, to znamená myslí. Mají rádi opozici, protože pro ně představuje výzvu, a sami půjdou vstříc překážce, aby ji zdolali, ač by se jim ve skutečnosti mohla vyhnout. Také nečekají, až jim úspěch spadne do klína. Budou ho pronásledovat šíleným tempem, což je důvod, proč je tak málo Beranů závislých na sociální podpoře.

Většinu lidí unavuje pouhé pomyšlení na jejich nezdolnou energii. Ale pokud chtějí, dovedou být i klidní, moudří a vážní. Naneštěstí většinou nechtějí, dokud mládí nepomine a zralost nerozmělní jejich zbrklý idealismus a neustálý spěch. Dokážou si snadno získat sympatie lidí, ale nemusí být dobrými politiky. Pro průměrného Berana je politika příliš obtížná. Jednak není zrovna nejlepší ekonom, jednak je v projevech impulzivní a nesnáší kličkování, což jsou pro politika vlastnosti přímo vražedné. Většina politiků před stanovením svých pozic a názorů vyčká, co lidé chtějí. Beran má své vlastní názory na to, co lidé potřebují - nezajímá ho, co chtějí - a postará se o to, aby to dostali, dřív než to může být z politického hlediska vhodné. Je však natolik idealistický, že když vystoupí na veřejnosti, vyburcuje představivost lidí a donutí je věřit si. Jeho otevřenost dokáže rozfoukat dým politického zákulisí jako svěží vítr.

Většina Beranů je spokojenější v obchodní nebo umělecké činnosti, kde jsou tolik třeba. Ostatní lidé vynikají kupříkladu ve strategii plánování. Klidnější a praktičtější osobnosti jsou lepší organizátoři. Ale bez přímé akce, energie a originality Beranů by vynikající projekty propadly, nebo by se nedostaly daleko.

 

Příležitostně můžete potkat ostýchavého Berana, ale nikdy ne takového, který by nevěděl, kde je jeho místo. Ve společnosti těchto lidí je těžké vyjádřit vlastní individualitu. Beran mnohem raději hovoří o sobě a svých plánech než o někom nebo něčem jiném (s výjimkou milované osoby, je-li zrovna v osidlech milostného vztahu). Získáte-li jeho zájem - a máte velké štěstí - je pozorným posluchačem, zvlášť když jsou vaše myšlenky poutavé a progresivní. V takovém případě vás vynese až do nebe, nabídne vám svůj čas, peníze, pochopení a loajálnost. Když jste v nemocnici, možná vám zapomene poslat lístek, ale pomůže vám onu nemocnici vybrat, sám vás tam odveze a pošle vás ke svému lékaři. Rozhodne-li se vám pomoci ve zlé době, nelituje žádného úsilí. Ale prosím vás, projevte mu svou vděčnost. Dotkne se ho, ne-li přímo rozzlobí, když neoceníte jeho pomoc, která daleko přesáhla pouhou povinnost a pravděpodobně i to, co jste potřebovali nebo chtěli. Rád prokáže službu, čím větší dobročinné gesto, tím lépe, ale žádá zasloužené uznání. Když se mu nedostane díků, od další pomoci ho to zřejmě stejně neodradí. Jeho ohromující víře v sebe sama se vyrovná jenom naivní důvěra v druhé, což vede k tomu, že neustále přichází o iluze a stěžuje si, že ho někdo podrazil. Samozřejmě dlouho na zemi nezůstane. Vstane, opráší se a brzy bude po typické intenzivní, ale krátké depresi připraven a ochoten vyrazit znovu kupředu.

Beran vzbuzuje tak silný dojem upřímnosti, že člověkem otřese jeho drzost, když tvrdí něco, o čem ví nebo by měl vědět, že to není pravda. Obviňte ho z nečestnosti, a udiveně se na vás podívá s očima široce otevřenýma v hrůze, že byste o něm mohli pochybovat. Dokáže nosit klapky na očích i na uších, aby se uchránil před vším, čemu nechce věřit. I v případě, že ztrácí půdu pod nohama, se bude zuřivě bránit a bude bojovat za ztracenou věc s nejhlubším přesvědčením. Přesto může v mžiku změnit názor, o kterém jste si mysleli, že se s ním narodil. Dojde-li k tomu, nikdy už se nedokáže vrátit k původnímu názoru, natož si ho pamatovat. Podléhá nutkání odhodit minulost do odpadkového koše a řítit se plnou rychlostí vpřed (to je jeden z hlavních důvodů, proč se tak snadno přizpůsobuje novému prostředí i lidem). Proto si myslí, že ti, kdo se mu pokoušejí argumentovat, mu překážejí v postupu. Tehdy je schopen odhodit i poslední zbytek taktu. Ultrakonzervativce, kteří váží každé slovo a rozhodnutí, dohání Berani k šílenství, neboť dávají najevo svoje roztrpčení a frustrace jasně a bez zábran. Není těžké pochopit, proč si občas tolik znepřátelí starší a rozumnější osoby.

Mají v povaze rys romantické nevinnosti a určitou věčnou, radostnou, naivní víru, která se mísí se slepým zápalem rozeného křižáckého rytíře. Jejich rohy jsou jako diamant - tvrdé a těžko zničitelné.

Beran často vidí rudě, ale když jiskry pohasnou, stává se veselým a otevřeně přátelským. Jeho kov je železo a nezlomná síla mu dává devětkrát víc životů než ostatním, devětkrát víc šancí vyhrát bitvu. Oheň jeho ducha může být zářící pochodní, která osvětluje cestu k odvaze pro každého, kdo rozpozná jeho velký idealismus.

Je průkopník a vždy vede ostatní k nemožnému cíli. Jeho nádherná železná víra je čistá, nedotčená pokrytectvím a hrabivostí. Zřídka nahromadí bohatství, a pokud ano, je příliš zaměstnán na to, aby se zastavil a počítal. Neváhejte ho požádat o peníze, šaty nebo čas. Vždy pro vás něco bude mít, jakkoli je chudý či v nesnázích. Ví, že vykonané dobrodiní nejenže živí jeho ego a vrátí se mu znásobené, ale také činí lidi šťastnými, což je jedna z věcí v životě, které ho nejvíc těší. Pro Berana jsou zázraky na denním pořádku. Když vám dojdou, stvoří pro vás nové, zabalené v odvážných, růžových snech.

 

Slavné osobnosti ve znamení Berana:

Dean Acheson, Bismarck, Marlon Brando, Charles Chaplin, Ilka Chaseová, Julie Christieová, Joan Crawfordová, Bette Davisová, Thomas Dewey, Bernard Gimbel, Harry Houdini, Henry James, Thomas Jefferson, George Jessel, Nikita Chruščov, Clare B. Luceová, Henry Luce, Eugene McCarthy, Andrew Mellon, J.P Morgan, Wayne Newton, Lily Ponsová, Joseph Pulitzer, Simone Signoretová, Harold Stassen, Leopold Stokowski, Gloria Swansonová, Lowell Thomas, Artuto Toscanini, Peter Ustinov, Vincent Van Gogh, Werner von Braun, Tennessee Williams

 

 

MUŽ BERAN

 

Ten tvor, co tamhle telefonuje - je to nabité dynamo? Je to planoucí pochodeň? Je to exploze - nebo je to superman? Víceméně ano. Je to muž Beran, což je dost blízko. Doufejme, že víte, co hledáte. Jestli je to vzruch, od Berana ho dostanete fůry a zřídka nastane nudná chvíle. Ale jde-li vám o bezpečí a pohodu konejšivé lásky, jste na špatné adrese.

Tento muž vás v jedné minutě omráčí vášnivým žárem a v příští bude chladný jako medvěd. Pokud ho urazíte nebo ztratíte jeho zájem, okamžitě jeho vřelou, impulzivní povahu zmrazíte. Zažehnout ji znovu může znamenat začít úplně od začátku.

Muži Berani srší nápady a tvůrčí energií. Udržet s nimi krok bude možná dost únavné, ale měla byste se o to snažit. Aspoň v duševní oblasti. Mají totiž ve zvyku nechávat loudy za sebou a neohlížet se. Tento muž bude zřejmě jednat a vypadat velmi mladě, což je příjemné, ale jeho mladistvá aura se může promítat i do jeho duševních a citových projevů, dokud nedospěje, což nebude moc brzy. Je netrpělivý, odvážný a sebejistý a vždy má náskok před ostatními, někdy i sám před sebou. Může být ztělesněním štědrosti a ochotně rozdávat čas, peníze, sympatie a majetek neznámým lidem. Ale také může být nesnesitelně netolerantní, bezohledný, sobecký a náročný, nevyplní-li se jeho přání hned nebo je-li nucen být v přítomnosti negativně naladěných lidí.

Pokud jde o lásku, okamžité ztrácí hlavu. Vrhne se do milostného dobrodružství s přesvědčením, že toto je jediná skutečná láska mezi dvěma lidmi na celém světě, snad s jedinou výjimkou Romea a Julie. Když ztroskotá, posbírá střepy a pokusí se zachránit mrtvý vztah všemi možnými způsoby. Nepodaří-li se mu to, začne znovu s novou Julií a bude to stejné jako poprvé. Bez ohledu na počet chyb v milostných záležitostech si je však jistý, že má pravou lásku na dosah. Muž Beran je tak vášnivý, jak si jen žena může přát - kromě partnerky narozené ve Štíru. Nezbývá moc, co byste od něj ještě mohla chtít. Je takový idealista a tak snadno podléhá citu, že získá veškeré vzrušení, vzdechy, extázi a poezii, jaké je možno ze vztahu dostat. Beran není schopný dělat něco polovičatě. Cele se oddá žhavému zájmu daného okamžiku.

Možná váš partner patří k tišším a klidnějším Beranům. Nenechte se jím však oklamat. Pořád je jeho vládnoucí planetou Mars. Že moc nemluví? Není nevázaný a ctižádostivý? Ano, jednoho takového taky znám. Ale spolehněte se, že kdybyste mohla nahlédnout dovnitř té tvrdé palice, zjistila byste, že jeho mozek rotuje rychlostí aspoň dvouset otáček za sekundu. Kdykoliv se setkáte s tímto typem, který zpočátku nejeví typický elán, podívejte se na jeho obchodní činnost. Brzy se přesvědčíte, že máte co do činění s Beranem. Potom se zeptejte jeho bývalých přítelkyň. Asi se zahihňají.

„Ten, a ostýchavý? Plachý? To musíte myslet někoho jiného.“

Po nějaké době si o něm začnete skládat ten pravý obrázek. Nevýbojné chování je jen maskou pro ohnivé srdce a nezdolnou podnikavost. Přirozeně je snazší, když milujete jednoduchého, obyčejného Berana, který dává najevo, jak je ze všeho nadšený, od bramborových lupínků přes měsíční svit až k výletům autem.

Muž v žádném jiném znamení nedokáže být tak bezvýhradně věrný jako Beran, je-li opravdu zamilovaný. Poctivost mu pravděpodobně zabrání vás podvádět a díky svému idealismu ani nebude chtít. Promiskuitu nebo dokonce jen neškodné flirtování nemá ve zvyku. Ne když vám dal celé své srdce. Hledá pohádkový milostný románek a v těch nikdy nenajdete lehkomyslný postoj k lásce a sexu. Ty ostatní dívky byly nic - než jste přišla vy.

Samozřejmě musíte zůstat ve střehu, protože navzdory oddanosti a slibům absolutní věrnosti (které jsou nepochybně naprosto pravdivé) má tak silnou potřebu romantické lásky, že by se mohl obrátit jinam, nedokážete-li živit jeho iluze. Ve chvíli, kdy dovolíte, aby se romantický nádech vašeho vztahu vytratil, může sejít z cesty. Pokud si nejste jistá, co tím míním, pohádková láska pro něj neznamená odebrat se večer do říše snů se ženou, která má hrudník potřený mentolovou mastí proti kašli. Také to neznamená být svědkem vaší osobní intimní toalety, jako je pilování nehtů, bělení zubů, odbarvování vlasů na blond, olupování kůže spálené sluncem nebo poslouchat několikahodinové hádky po telefonu s vaší matkou. Pohádkové princezny se takhle nechovají. A ví bůh, že Julie by při sledování televize nikdy neseděla s nohama na stole a nežvýkala karamely. Když jste s ním, nezapomeňte použít parfém. Hihňat se můžete s kamarádkami, když je pryč. Dělá mu potíže představit si sebe jako prince, který vás budí polibkem, když buď chrápete nebo na něj houknete: „Kruci, nech mě spát, jo?“ No vážně, chovala by se takhle při probuzení Šípková Růženka? Buďte připravená ho každé ráno vítat bez dechu a se zamlženýma očima, osvěžená sny a vzrušená, že máte jeho hezký obličej tak blízko. A dejte mu to najevo.

Muži ve znamení Berana, jejichž partnerky nevěnují dostatečnou pozornost romantice, jsou zprvu nešťastní. Potom dostanou zlost. A potom se vydají hledat princeznu, která nechrápe, a vůbec. Pokud jde o něj, není to nefér. Nebyl to on, kdo porušil slib, ale vy. Uvěřil, že jste půvabný slavík zpívající za svitu měsíčku, jak zní jeho oblíbená píseň. Nyní zjistil, že jste užvaněná veverka nebo sojka, co do něj pořád rýpe. Tento šok ho vyburcuje z nebeského světa andělských chórů i a zvonů bijících pokaždé, když vás vezme za ruku. Jak mohou zvonit zvony, když máte v rukou pořád špinavé popelníky, a jak může slyšet zpěv, když na něj ječíte, že dvakrát za sebou přišel domů až po půlnoci? Což samozřejmě udělal, ale jak si můžete myslet, že mu budete diktovat každý krok? Manželství není vězení a vy nejste jeho dozorce - to je jeho přístup.

Naučíte-li se na něj hledět horoucím pohledem a všechno to ostatní, bude s vámi šťastný a nevšimne si žádné jiné ženské na světě. U Berana je velmi nepravděpodobné, že by udržoval fyzický styk s více než jednou ženou současně (pokud nemá ascendent v Blížencích nebo rušivý vliv Venuše). To se prostě nehodí do jeho představy o ryzí a trvalé lásce. Rozhodnutí osvobodit se od starého učiní vždy předtím, než ho příliš zaujme něco nového. Dostanete nespočet varování. Tento muž dokáže jen těžko předstírat vášeň, kterou necítí. To mu samo o sobě brání v podvádění. Kromě toho nyní víte, jak ho udržet v té pohádkové knížce.

Jenom nebuďte nudná, protivná nebo moc bojácná. Vyžaduje hodně důvtipu ho přesvědčit, že vy jste lepší než ostatní ženy, ale když to dokážete, bude vám stoprocentně věrný. Opravdu to stojí za pokus, protože jak se Beran vrhá po hlavě do milostného dobrodružství, stejně bezhlavě z něho utíká. Je zároveň idealista i egoista, což znamená, že nerad přiznává chybu nebo že láska, kterou si zvolil, by mohla umřít. Přesto si pamatujte, že některé situace, které jsou pro jiné muže celkem přijatelné, považuje za nesnesitelné. Rozejdete-li se, máte pořád šanci znovu vzbudit jeho zájem, a to když jednáte, jako kdyby předtím mezi vámi nebylo nic důvěrného. Budete muset jít tvrdě na věc, protože Beran miluje výzvu. Abyste mu v případě vzniklých problémů mohla snadněji odpustit, pamatujte si, že jakékoliv zahnutí bylo důsledkem náhlého impulzu poté, co jeho slavík přestal zpívat za měsíčního svitu, a ne úmyslnou nevěrou. Nebojte se budoucnosti. Máte kouzelný klíč k jeho srdci. Zamkněte jej.

Máte-li v úmyslu dráždit ho flirtováním - pusťte to z hlavy. Váš první prohřešek bude patrně vaším posledním. Můžete ho ztratit pouhým zašeptáním nebo vyzývavým pohledem na jiného muže, nemluvě o skutečné nevěře. Trvá na tom, aby byl ve všem první, a to platí i o prvenství ve vašem srdci. Beranovy vlastnické sklony a žárlivost jdou do extrému. Pouze Lva dokáže víc rozzuřit myšlenka na přestupek jeho milované. Aby to bylo ještě horší, Beran vám nikdy neposkytne slepou víru, kterou v těchto věcech očekává od vás. Prostě musíte pochopit, že jeho živé konverzace s jinými ženami jsou nevinné, protože on vyžaduje ve společenském styku absolutní volnost, kterou vám upírá. Tento milenec vás přilepí na piedestal a bude očekávat, že tam zůstanete. Nesmíte pohnout ani palcem u nohy. Ani nesmíte vypadat, že to chcete udělat.

Muž Beran je rebel od přírody. Rád popírá autoritu a myslí si, že se narodil chytřejší než kdokoliv jiný. Možná ano, ale většině lidí nedělá dobře, když jim to řeknete. Díky svému neomalenému způsobu prosazování se si Beran nejednou rozbije nos. Protože potřebuje být ve vůdčí pozici a odmítá následovat jiné, vlivní lidé mu často udělí lekci v pokoře. V takovém případě k vám poběží pro útěchu a povzbuzení, protože jeho ješitnost utrpěla šrámy. Dozvíte se, že pod jeho sebejistým bojovným zevnějškem se skrývá pocit méněcennosti. Raději by však zemřel, než by to přiznal. Žena, která vyléčí jeho otřesené sebevědomí něžnou a neomezenou oddaností, má nejlepší šanci získat si jeho srdce nastálo. Nikdy neudělejte tu chybu, že byste dala za pravdu jeho momentálnímu nepříteli nebo se pokoušela být spravedlivá a dívala se na věc i z druhé strany. Jak v lásce tak v přátelství vyžaduje stejně neochvějnou věrnost a loajálnost, jakou vám sám dává. Je to jeho zásada, a pokud ji nectíte, najděte si jiného muže.

V jeho povaze nenajdete žádné důmyslné intriky. Není vůbec těžké poznat, kdy pro něj vztah skončil. Chlad a nuda v jeho hlase i chování vás nenechají na pochybách a obvykle je doplní ještě upřímné jednoznačné prohlášení. Výbuch hněvu je mnohem méně vážný, protože znamená, že jde jen o přechodnou náladu a vztah se ještě dá zachránit. Máte víc důvodů se obávat jeho chladu než ohně.

Tito muži nemají rádi úskoky. Jsou přímočaří ve všech směrech. A to znamená v lásce i v práci. Když Beran rozpozná lásku, neztrácí ani vteřinu, ale nechte ho, ať ji rozpozná sám. Neběhejte za ním, nevolejte mu často a nedávejte mu najevo své city, dokud si nejste absolutně jistá, že vášeň je oboustranná. Nejrychlejší způsob, jak ho ztratit, je po něm jít. On zde musí být vůdcem, stejně jako jinde. Jestli mu to nedovolíte, může ztratit zájem tak rychle, že vás ohromí a zdrtí zároveň. Ovšem jakmile už k sobě patříte, nebuďte příliš chladná a lhostejná nebo bude hledat pozornost jinde. Láska k Beranovi je jako chodit po laně mezi vřelým zájmem a povznesenou lhostejností. Musíte umět cvičit na visuté hrazdě. Nenadbíhejte mu. Ale také od něj neutíkejte. Strčte si do boty minci pro štěstí, noste s sebou čtyřlístek a vzývejte hvězdy. S tím budete mít stejný úspěch jako s nějakou metodickou strategií, ne-li větší. Musíte ho nechat hádat, i když už jste jeho. Stejně tak ho ale musíte ujistit, že vaše láska je trvalá. Naučte se s tím žít - nebo se naučte žít bez Berana.

Beranovo plus je, že ačkoliv trvá na tom, aby byl ve vztahu prvořadý, bude také první, kdo se omluví po hádce, a bude první, kdo bude k dispozici, až ho budete potřebovat. Bude stát po vašem boku, když jste nemocná nebo nešťastná. Ochotně za vás bude utrácet peníze (je-li typickým synem Martovým). Bude chválit váš vzhled a talent a bude stimulujícím prvkem vašeho duševního rozvoje. I když dokáže být panovačný a rozčílit se kvůli maličkosti, většinou mu vztek dlouho nevydrží a usmíří se. Třeba jste pro něj nejdůležitější na světě, ale zároveň od vás čeká, že to víte a že počkáte na jeho přízeň a pozornost v případě, že se zrovna zaobírá nějakým novým nápadem, který zcela pohltil jeho zájem. Chce být celý váš svět, ale na rozdíl od jiných mužů vás nechá sdílet ten svůj, budete-li mu rovnocennou partnerkou.

Od dámy svých snů očekává, že bude kombinací superženskosti a rozpustilosti. Chce, abyste byla zcela nezávislá, ale zároveň ochotná se držet několik kroků za ním. Čeká od vás chválu a oddanost, ale nikdy by nepřijal roli otrocké služebnice. Pořád jsi se mnou? Dobře. Jsi statečné děvče. Přijdou ještě další věci. Když jeho ego utrpí ránu, je schopen vám říci krutá a sarkastická slova, která vůbec nemyslí vážně, ale která vám mohou zlomit srdce, pokud mu nerozumíte. Potom bude čekat, že mu odpustíte a zapomenete stejně rychle a snadno jako on. Budou se vám muset líbit všichni jeho přátelé, kdežto on si vyhrazuje právo být znuděný vašimi. Chtěla jste chlapa, ne? V partnerovi ve znamení Berana ho dozajista máte. Jste-li opravdová žena, tento milostný vztah vám může závidět celé město jako Romeovi a Julii (samozřejmě bez té tragédie).

 

Až se vezmete, muž bude mít v domácnosti navrch, nebo odejde. Nesnese, aby se do něj rylo na veřejnosti i doma, hlavně pokud jde o utrácení peněz. Vydělal si je přece, ne? Jsou to jeho peníze, ne? (Někdy se to přivlastňovací zájmeno může rozšířit i na peníze vydělané vámi.) Asi nebude s penězi hospodařit moc dobře - a to je řečeno velmi taktně - ale nedělejte to za něj, i když jste měla z matematiky jedničku. Nikdy ho nezpovídejte ohledně finančních záležitostí. Je-li typický Beran, bude štědrý a poskytne vám vše, co potřebujete. Až si pro sebe koupí tu aktovku z aligátoří kůže, můžete dostat tu kobří kabelku - jestli na ni zbude. (Možná je trochu sobecký, ale nikdy lakomý.)

Přestože často střídá zaměstnání, dokud se nestane sám šéfem, nenechá vás hladovět. Najde způsob, jak zajistit přísun peněz, i když někdy mohou stejně rychle zase zmizet. Raději šetřte do prasátka, abyste ho mohla překvapit, až bude v nouzi, protože sám z výplaty moc nezachrání (ledaže je tu nějaký skrytý vliv jako třeba Měsíc v Kozorohu nebo Raku anebo ascendent diktující šetrnost).

Každý přírůstek do rodiny v něm najde oddaného, pyšného otce vašich snů. Později se k dětem možná bude chovat trochu pánovitě a zkoušet jim diktovat budoucnost. Bude milujícím otcem, se kterým se užije hodně legrace, ale někdy se mu musí připomenout, že děti potřebují stejnou nezávislost, jakou má on sám. Jinak se mu role otce bude určitě líbit. Baseball, rozhovory o ptácích a hmyzu, fotbal, večeře s dcerou, to všechno ho baví. Jenom mu nedávejte najevo, že děti jsou pro vás důležitější než on, nebo v této roli silně ochladne.

Jestli chcete, klidně po svatbě pokračujte v práci. Pokud ho nezastíníte, zřejmě nebude mít námitky. Spíš vám promine večeře z polotovarů než nedostatek víry v jeho nápady. To je důležité si zapamatovat.

Podporujte jeho nezávislost, ale snažte se potlačit jeho impulzivnost taktně. Beran musí být v čele jinak pro něj život nemá moc cenu. Jeho ohromný elán a nadšení smutně skoná, udusíte-li je mokrými dekami nebo způsobíte-li svým negativním myšlením zkrat v jeho pozitivní energii. Ve chvíli, kdy ztratí autoritu v práci nebo doma, svěží optimismus se promění v náladovost a nespokojenost a nakonec v naprostý nezájem. Nemá v povaze se podřizovat. Je to pravý muž. Nikdy neničte jeho mužství, ale ani neztrácejte svou individualitu. Nezkoušejte ho komandovat a nedejte se komandovat od něho. Manžel Beran nesnese ženu, která každý večer chodí na schůze. Stejně tak nebude tolerovat manželku, která celý den sedí doma a háčkuje dečky. Musíte mířit někam doprostřed. Uspějete-li, pomyslete si, že jednou budete jediná bělovlasá Julie, jejíž manžel bude sentimentální ještě na výročí zlaté svatby. To rozhodně stojí za to, jste-li romanticky založená, a to samozřejmě jste, protože jinak byste si nic nezačínala s Beranem.

 

 

ŽENA BERAN

 

Takže jste se zamiloval do dívky ve znamení Berana. Nevím, jestli vám mám blahopřát, nebo vás litovat.

Když Byron napsal, že "Láska je oddělená od života muže, ale je celou existencí ženy," zapomněl na ženu Berana. Třeba si myslí, že láska je celá její existence, ale je příliš zaujatá světem kolem sebe, nemluvě o sobě samé, aby pro ni láska byla začátek i konec života. Dovede se obejít bez muže snadněji než kterákoliv jiná žena, kterou potkáte.

Pochopitelně obejít se bez muže není totéž, jako obejít se bez milostného prožitku. Vždy bude potřebovat hrdinu svých snů, po kterém touží její srdce. Může být minulostí nebo velmi vzdálený - nebo se ukrývá někde v mlhách zítřka - ale ona na něj stále myslí v aprílovém dešti. Pronásleduje ji v mysli, když napadne první sníh, když uslyší určitou píseň nebo když z nebe sjede blesk. Ovšem není-li její touha naplněna fyzickou přítomností muže, nijak zvlášť ho nepostrádá. Cokoliv on umí, ona dokáže líp - aspoň si to myslí.

Tato dívka si sama otevírá dveře. Také si bez mužské pomoci obléká kabát, bojuje své bitvy, chytá taxíka a zapaluje cigaretu. Udělat si to sama je podle ní nejrychlejší způsob. To samozřejmě nelichotí zranitelnému mužskému egu. Dívka Beran je odhodlaná se dostat do popředí a jednat první, což zahrnuje i milostné záležitosti. Ze všech slunečních znamení nejspíš převezmou iniciativu ženy v Beranu, zejména pokud muži trvá dlouho požádat o schůzku. A právě v té chvíli jí můžete bezpečně dát najevo své city. Předtím se vystavujete značnému riziku. Musíte na ni jít opatrně. Chce být v milostném vztahu vůdčí silou. Než ji chytnete kolem pasu a políbíte na dobrou noc, přesvědčte se, že už máte její srdce v kapse. Jinak vám může uštědřit pravý hák do brady a prchat jako vyděšená laň.

Nenechte se mýlit. Důvod jejího útěku není dívčí cudnost. Nemá strach z vašich vášnivých výpadů. S těmi si poradí. Její úprk pramení ze strachu, že se zaplete se zbožňujícím otrokem nebo zamilovaným štěnětem, z nichž by ji každý unudil k smrti. Držte si odstup, nechte ji hádat a máte šanci, že vás sama přitlačí do kouta. Muž, který odolává jejímu kouzlu, ji vždy zaujme. Nemůže pochopit, proč ho neohromila svým nepopiratelným půvabem. Potom nenechá kámen na kameni, aby dokázala, že je žádoucí, dokonce i když o daného muže nemá trvalý zájem.

Ztělesněním ženy Berana ovládané planetou Mars je Scarlett O'Harová. Stejně jako Scarlett padnou dívce v Beranu všichni muži z okruhu sta mil k nohám, zatímco její umíněné srdce touží po tom jediném, kterého z nějakého důvodu nemůže mít. Jako Scarlett se tato žena dokáže v případě nutnosti rychle přizpůsobit, aniž by naříkala, zejména jde-li o život. Charakter Scarlett O'Harové je dost pevný, aby se vzepřela konvencím, postavila se proti armádě nebo dokonce s ledovým klidem střelila do hlavy muže, který ohrožuje milované osoby.

Nikdy se u Scarlett neprojevily vlastnosti tohoto znamení víc než ve chvíli, kdy hladověla, byla osamělá a bez přátel, a aniž by čekala na někoho, kdo by ji vysvobodil, hrozila zaťatou pěstí k nebi a křičela: „Já tohle přežiju... a potom už nikdy nebudu mít hlad... i kdybych měla lhát, podvádět, krást nebo zabít - Bůh je mým svědkem, že už nikdy nebudu mít hlad!“ Mnohem později, když jsou její city otřesené, její dítě mrtvé a muž, kterého miluje, ji opouští, tato typická žena Beran pořád dokáže říci: „Přijdu na nějaký způsob, jak ho dostat zpátky. Nikdy neexistoval muž, kterého bych nedostala, když jsem se k tomu rozhodla... Nakonec, zítra je taky den.“

Ano, Scarlett O'Harová vytváří živou představu prvního znamení zvěrokruhu svou sílou a schopností překonat tragédii, je schopná hrát roli ženy do krajnosti, s chvějícími se řasami a dobře načasovanými slzami, ale stejně tak je schopná převzít mužskou práci, je-li třeba. Pozorné studium Scarlettina charakteru vám umožní dokonale pochopit, čeho se od ženy Berana můžete nadít - a přirozeně vám nastíní také odměnu, na kterou se můžete těšit, pokud máte dost odvahy a tuto ženu si získáte. Její bojovný duch může být na vás někdy trochu moc, ale nezdolný optimismus a víra v zítřek pro vás budou zdrojem velkého povzbuzení.

Tato dívka snadno podléhá lichotkám, mají-li pravdivý základ. Dejte jí najevo, že ji obdivujete, ale nepřehánějte to. Pokud neudusíte její smysl pro romantiku, její věrnost v lásce je nezměrná. Zde se objevuje Beranův typický rozpor: nechce, abyste ji doslova uhnal, ale jste-li příliš upjatý, rychle ztrácí zájem. Nechce zcela dominantního muže, ale nezíská si ji ani ten, kdo ji oddaně sedí u nohou. Než jí láska přinese štěstí, musí vyřešit Martův věčný konflikt - silnou touhu ovládat svého milence a zároveň přání být ovládána jím. Protože je neuvěřitelná idealistka, někdy marně hledá statečného rytíře v zářícím brnění, který si ji podmaní, zvítězí nad celým světem a láskyplně jí ho věnuje, a přesto neztratí nic ze své mužnosti. Poněvadž takový rytíř existuje pouze v pohádkách a v legendách o králi Artušovi, zůstává často sama. Její dny jsou jasné a plné vzrušení, ale její noci jsou někdy temné a plné touhy. Když se však její zmarněné sny promění v hromádku popela, právě ve chvíli, kdy si myslíte, že plamen zhasl, Beran se vzchopí a založí další oheň.

Musí na vás být hrdá, aby vás mohla milovat. Ale netvařte se tak důležitě a nezapomeňte si všimnout jejího talentu a schopností. I když od vás vyžaduje hodně, vrátí vám dvakrát tolik. Dívka Beran je neskonale štědrá, pokud jde o čas a sympatie, majetek i peníze, ale v lásce je nepokrytě lakomá. 'Co je její, je její' a mnohdy stačí velmi málo, aby nastal žárlivý výbuch. Neobdivujte před ní svou oblíbenou filmovou herečku ani nehyřte komplimenty vůči jejím přítelkyním. Ten, kdo má za manželku Berana, by měl na místo sekretářky přijmout raději muže. Není-li u vás ve všem na prvním místě, brzy se budete divit, kam se poděla ta nespoutaná vášeň a vzrušující city. Cítí-li se tato žena opravdu raněná, rázem se promění v led. Její oheň hoří prudce a rychle umírá. Její led může být věčný. Jestli vám na ní opravdu záleží, zapamatujte si to - a je nepravděpodobné, že by snesla, kdyby vám na ní opravdu nezáleželo. Beran touží jen po trvalé lásce.

Postaví svého milovaného na piedestal a očekává od něj, že vyplní její nesplnitelnou představu dokonalosti. Zarputile odmítá vidět jeho hliněné nohy, dokud nejsou tak zablácené, že ani ona si toho nemůže nevšimnout. Nikdy nekritizujte milence, manžela nebo děti ženy Berana, nemáte-li na sobě azbestový oblek. Jste-li skeptičtí vůči jejím plánům a nadějím do budoucna, dovede být náročná, sobecká a kousavá. Pokud jí však vyjdete vstříc, umí být i mírná, oddaná a ochotná ke spolupráci.

Protože dává přednost společnosti mužů před ženami a každý muž od devíti do devadesáti ji zahrnuje obdivem, budete mít dostatek příležitostí pocítit ostny žárlivosti. Nepodléhejte jim. Ač má silně vlastnické sklony, od vás si totéž nedá líbit ani na okamžik. Dívka narozená v Beranu vyžaduje absolutní volnost, před sňatkem i po něm. Budete jí muset ve všem důvěřovat, přestože ona takovou důvěru ve vás mít nebude (ledaže dostala tvrdou lekci, aby držela svoje emoce na uzdě, i kdyby ji to mělo zabít, což se skoro stane). Není to tak zlé, jak to zní, protože až se stane opravdu vaší, bude věrná. Zřídka je schopná milovat dva muže současně. Je na takový klam příliš upřímná. Než si vážně začne s jiným, kromě výjimečných okolností vám dá jasně najevo, že její láska je mrtvá.

Tato žena je schopná hluboké vášně a mystického idealismu, které jsou spolu podivně propleteny. V žádném vztahu, který je pro ni opravdový a věčný, nebude mít žádné zábrany ani neuplatní ženské úskoky, koketní svody nebo hloupé hry. Její láska je přímá jako její řeč a jednání. V jednoduchosti jejích emocí je cosi čistého a svěžího, ale často jí přerostou přes hlavu. Možná ji budete muset trochu zkrotit, ale jestli vás doopravdy miluje, přijme to s překvapující povolností.

 

Ženy v tomto znamení jsou často úspěšné v zaměstnání. Zvládnou téměř každou profesi stejně jako muž, od burzovních spekulací k obchodu s nemovitostmi. Také poutají pozornost ve výhradně ženských povoláních, jako je modelka nebo herečka. Má-li vaše partnerka významné postavení, může být těžké ji přimět vzdát se kvůli vám zaměstnání. Na chvílí ho sice možná dokáže hodit přes palubu, když si omámená láskou představuje pohádkový domek pro dva u moře (pro Beranovu představivost je typické, že jde přímo ke šťastné scéně a ignoruje ty nudné). Ale když domek potřebuje novou fasádu, zatéká do střechy a objeví se první prasklina, asi se zase začne poohlížet po nějakém zaměstnání. Nechte ji. Když jí dovolíte zaplnit prázdný čas něčím, co ji zajímá, bude mnohem šťastnější a milující - a dokonce něžnější. Neuspokojené city vedou k frustracím, které mohou vyústit ve velké problémy. Prakticky neexistuje nic, s čím by si tato žena neporadila. Ať jde o náročný úkol nebo jen o něco, co jí zpříjemní život, vždy se o to pokusí, i když to nemusí mít praktický užitek.

Zázraky se stávají těm, kdo v ně věří. Ženy v Beranu na ně věří určitě. Někdy až na hranici pošetilosti. Jejich ztřeštěnost je dostává do prekérních situací, a než se naučí vyhýbat se pořád stejným malérům, naroste jim pár šedivých vlasů. Berani se obvykle zkušenostmi nepoučí. Sice by rozumově byli ochotní, ale jsou disponováni se do všeho vrhat po hlavě. Ženu v tomto znamení nemá smysl varovat biblickým: „Pýcha předchází pád.“ Její interpretace tohoto rčení je od chvíle, kdy ho poprvé slyšela v nedělní škole: „Když ztratíš pýchu, nastane pád.“

Nemusíte se obávat, že vaše dívka podlehne svodům sukničkáře. Vůči sukničkářům a playboyům je imunní. Mnohem větší nebezpečí pro ni představuje idealista, který bojuje za nějaký ideál, nejlépe předem ztracený. Ale i u něj si často prosadí svou individualitu. Tu v této ženě nikdo zcela nezničí, i když ten pravý muž ji může potlačit. Nakoupí vám dárky, půjčí peníze, bude vás ošetřovat v nemoci a pomůže vám sehnat práci. A to samé bude očekávat od vás.

Ačkoliv to bude vehementně popírat (dělá skoro všechno vehementně), když je nešťastná, čeká, že budete nešťastný také. Když je šťastná, vy byste měl být také šťastný. Pro Berana je láska vzájemným sdílením. Vaše partnerka se s vámi bude chtít dělit o všechno - o bankovní konto, přátele i sny. Samozřejmě její žiletka může být zlomená, bankovní konto prázdné, přátelé poněkud rozprášení a sny příliš rozměrné, abyste je strávil. Ale nikdy není sobecká. Udržovat před ní tajnosti ji může dohnat k zuřivosti, a to není dobrý nápad. Nikdy ji nezahanbujte špatnou gramatikou, oblečením nebo chováním na veřejnosti. Ona vás také nezahanbí, alespoň ne v těchto věcech.

 

Zraníte-li její pýchu nebo zchladíte její nadšení, téměř jí to zlomí srdce, protože ostatní jí ustavičně dělají právě tohle. Svět odmítá ženu, která mu odmlouvá a která si myslí, že je chytřejší než ostatní. Když zjistí, že ve skutečnosti to není ona, kdo řídí vesmír, v slzách se vám vrhne do náruče, zoufalá a sklíčená. V té chvíli budete mít příležitost ji vidět takovou, jaká opravdu je, bezbrannou a zranitelnou do extrému, navzdory vnější sebejistotě. Není drsná a odolná, jen by taková ráda byla. Obdivuje sílu a zkouší ji imitovat. Její idealismus a optimistickou víru v lidskou povahu často rozdrtí tvrdá realita. Něžně ji utěšte a pravděpodobně ji nikdy neztratíte. Vždy ji braňte proti nepřátelům. Nikdy vám neodpustí, nebudete-li za ni bojovat nebo nepostavíte-li se na její stranu. Ale buďte připraven se s jejími protivníky zase smířit, když to udělá ona, což může nastat velmi rychle. Alespoň v tom je spravedlivá. Bude vás také bránit. Slávu či bohatství hodí zpupně do tváře každému, kdo ublíží jejímu příteli. Jestli vás miluje, její rozhořčení nezná hranic. Nejsou-li tyto ženy loajální, není nikdo.

Jako s manželkou to s ní nebudete mít jednoduché. Zřejmě bude mít spoustu zájmů, protože domov jí na vybití tvůrčí energie nestačí. Nečekejte, že se z ní stane domácí tvor, který bude štěstím bez sebe u rodinného krbu. Bude celkem dobrá kuchařka a bude udržovat dům ve vzorném pořádku, aspoň ty části, které jsou vidět. Také vám přišije utržené knoflíky a vyžehlí košile, ale nebude se jí to moc líbit. Přesto to udělá, je-li to třeba. (Žena Beran dokáže udělat skoro všechno, je-li to třeba.) Její oheň se víc podobá třpytivému diamantu než hřejivému, konejšivému plameni krbu. V její povaze se bezesporu projevuje rys nedůtklivosti a často vás spíš rozčílí než uklidní. Ale je vzrušující a zcela jistě s ní nikdy není nuda. Navíc má chvíle něžnosti, které jsou v rozporu s její sílou a energií - pokud má partner dost trpělivosti je vyvolat. Tyto ženy jsou v nitru citlivější a poddajnější než kterékoliv jiné, ale to poznají jen ti, kteří jsou jim opravdu blízcí. Její konverzace je velmi inteligentní a hojná. Neschovávejte se u snídaně za noviny. Dělejte jí společnost nebo si smažte vajíčka sám.

Jen zřídka si bude stěžovat na nemoc nebo únavu. Když však trpí bolestí, očekává od vás tuny účasti. Při vysoké horečce ji možná budete muset držet v posteli násilím, ale když ji bolí zub, musíte ji obětavě ošetřovat.

Nechcete-li uprostřed února způsobit ohňostroj jako na státní svátek čtvrtého července, není radno této ženě zatelefonovat, že se zdržíte v práci. Sice jí nevadí ohřívat vám jídlo, ale nemá ráda, když neví, kde opravdu jste a co děláte, takže vám patrně zavolá zpátky, aby to zjistila. Manželka ve znamení Berana zřejmě udělá výborný dojem na vašeho šéfa za předpokladu, že se vám podaří jí zabránit, aby mu radila, jak má vést podnik. Také jí nebude vadit vás přechodně živit, přijdete-li o práci, ale nikdy nemůže respektovat muže, který vydělává méně peněz než ona (i když by vás proto nikdy neopustila - spíš by pro vás hledala omluvu). Přestane-li výjimečně o sebe pečovat, vaše první narážka ji okamžitě přivede zpět k zrcadlu a flakónu s voňavkou (v tomto směru je tak ženská jako samotná Eva). Pochvalný komentář o novém účesu vaší sekretářky bude mít stejný efekt, ale je nebezpečný. Nakonec jste byl varován, že si máte opatřit na místo sekretářky muže. Žena Beran má v sobě marnivou strunu, která ji činí přecitlivělou na jakkoli nevinné poznámky, například o jejím věku či jak vypadá unaveně, což si může vykládat tak, že si myslíte, že vypadá jako čarodějnice.

 

Udržujte v manželství vášeň a romantiku, nebo bude hrozně nešťastná. Beran neváhá promptně změnit situaci, která jej činí nešťastným, a to může vést k spěšnému odloučení nebo impulzivnímu rozvodu. Ve většině případů není moudré ji nechat spravovat rodinné finance, ale můžete to zkusit, má-li k tomu vaše banka odvahu.

Jako matka dohlédne na to, aby bylo dítě čisté, šťastné, zdravé a milované. Pravděpodobně ho nebude chovat pokaždé, když se rozpláče, ani ho nebude rozmazlovat a neúměrně chránit. Její děti však dostanou spoustu hřejivých, spontánních polibků a objetí. Dubnová matka naučí své děti věřit v pohádkové skřítky. Bude je brát na procházky do parku a ukazovat jim zářivé náhrdelníky zanechané na trávě vílami při tanci při měsíčku, zatímco jiní uvidí jen ranní rosu. Tyto ženy vytvářejí pro své děti kouzelný svět fantazie, ve kterém samy žijí. Nedovolí jim příliš, budou vyžadovat přísnou kázeň a zřejmě budou mít to štěstí, že ze svých dětí vychovají samostatné jedince. Jejich oblíbenými zbraněmi dětské psychologie jsou: vařečka, pohádky před spaním a polibky na dobrou noc.

Žena v tomto znamení však může být i nepochopitelně výbušná a způsobovat divoké scény. Tento náhlý vztek však roztaje jako led po letním krupobití. Nikdy vůči nikomu nechová zášť, nehledá pomstu, nevyžívá se v sebelítosti nebo zatrpklosti. Po výbuchu emocí se jí vrátí optimistická nálada jako duha po dešti. Mnoho lidí vám řekne, že žena v Beranu je mužatka, ale nevěřte jim. Pod energickým zevnějškem je stoprocentní ženou, pro průměrného muže možná až příliš. Ale rytíř v zářícím brnění pochopitelně není průměrný muž. Existují někde osamělí, odvážní rytíři? Toto je dáma vašich snů, která stojí za všechny draky, které musíte zabít, abyste ji získali.

Nezapomeňte, že navzdory zářivému, statečnému úsměvu je velmi zranitelná. (Ten úsměv je jen její štít proti zranění.) Podaří-li se vám přeměnit Berana v jehně, budete mít ženu, která je upřímná a vášnivá, věrná a vzrušující - i když je i trochu impulzivní, panovačná a nezávislá. No, nemůžete mít všechno. Dívka Beran vám pomůže najít ztracené iluze a bude mít nezdolnou víru ve vaše sny. Že žádné nemáte? Půjčte si pár od ní. Má jich spousty. Jestli v ni věříte jen z poloviny tak, jako ona věří ve vás, spolu dokážete zázraky.

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář